Karta parkingowa

Sytuacja prawna chorych na SM, sprawy urzędowe.
mamba

Karta parkingowa

Post autor: mamba » 06 gru 2010, 18:14

Witajcie
Jestem nowym forumowiczem, mam 40 lat choruję od 4. Niedawno otrzymałam kartę postojową dla osoby niepełnosprawnej i w związku z tym mam do Was pytanie. Gdzieś słyszałam, że miasto ma obowiazek przygotować jakąś ilość miejsc dla inwalidów, jeśli nie to wtedy można parkować z kartą bezpłatnie w innym miejscu. Tak jest np w moim miasteczku, jesli miejsce dla inwalidy jest zajęte wtedy staję tam gdzie jest wolne. Ostatnio pojechałam jednak do innego miasta i dostałam wezwanie do zapłaty bo nie stałam na miejscu dla inwalidy. Teraz próbuje się odwołać, ale nie wiem na co się powołać. Gdyby ktos z Was wiedział coś na ten temat byłabym bardzo wdzieczna.
Pozdrawiam Kasia
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 21:00 przez Cypek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniesiono do "Prawo"

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Odp: Karta parkingowa

Post autor: Cypek » 06 gru 2010, 21:24

Szczerze mówiąc dla mnie jest logiczne, że jeżeli miejsce dla inwalidy jest zajęte, to osoba posiadająca inwalidzką kartę parkingową parkuje za darmo na innym wolnym miejscu - jak widać nie jest to takie oczywiste. Rozumiem, że był to parking miejski a nie prywatny.

-----
Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania.

Karta parkingowa co do zasady nie zwalnia z opłat za parkowanie.
Na podstawie wewnętrznych regulacji poszczególnych samorządów np. uchwały rady miasta, osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Zwolnienie takie obejmuje często szerszą grupę osób niepełnosprawnych, nie tylko legitymujących się kartą parkingową – w Warszawie jest to Karta N+.

Osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdem samochodowym lub kierowca przewożący osoby o obniżonej sprawności ruchowej, jak również pracownicy placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek, mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do następujących znaków drogowych:
* "zakaz ruchu w obu kierunkach" (B-1),
* "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych" (B-3),
* "zakaz wjazdu autobusów" (B-3a),
* "zakaz wjazdu motocykli" (B-4),
* "zakaz wjazdu motorowerów" (B-10),
* "zakaz postoju" (B-35) - dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce,
* "zakaz postoju w dni nieparzyste" (B-37),
* "zakaz postoju w dni parzyste" (B-38),
* "strefa ograniczonego postoju" (B-39)
-----

źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/upraw ... arkingowa/

Odpowiadając dalej na Twoje pytanie:

W ustawie prawo budowlane oraz w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest powiedziane:
Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Zatem nie ma procentowego określenia liczby miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

Proponuję złożyć pisemne odwołanie do właściwego zarządcy w/w parkingu argumentując, że zaparkowałaś na miejscu innym niż "dla inwalidy", ponieważ wszystkie wyznaczone miejsca były zajęte.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

mamba

Post autor: mamba » 04 sty 2011, 22:52

Przede wszystkim chce bardzo podziękować za odpowiedz. Przepraszam, że tak póżno, ale szczerze to dopiero dzis zauważyłam, że mój wpis został przeniesiony do zakładki "prawo" myslałam że został usunięty. Nie było go tam gdzie wpisałam wiec pomyślałam że został skasowany. Wielkie sory ;)
A wracając do tematu głównego to mi też się wydawało że własśie tak jest, że można bezpłatnie zaparkować w innym miejscu jeśli miejsce dla inwalidy jest zajetę, ale niestety... Napisałam do zarządcy parkingu, do zarządu dróg i niestety powołujac się na uchwałe rady miejskiej nie dopuszczaja takich sytuacji. Stąd moje pytanie dlaczego w jednych miastach można parkować bezpłatnie w innych miejscach a w innych miastach nie. Czy powodem jest niewystarczająca ilość miejsc dla inwalidów? Coś mi się kiedyś obiło o uszy o jakiejś dyrektywie unijnej, która zobowiązuje zarządy dróg do przeznaczenie min 10% miejsc dla niepełnosprawnych, jesli miasto tej liczby nie ma zezwala na parkowanie w innych miejscach. Szukam potwierdzenia bo chce jeszcze raz napisac do zarządu dróg, ale nie wiem na co się powołać ...
Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Post autor: Cypek » 05 sty 2011, 00:11

Zgodnie z tym co napisałem powyżej: nie ma procentowego określenia liczby miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych ale to jest polska ustawa, a o unijnej dyrektywie nic nie słyszałem, więc jeżeli znajdziesz coś ciekawego to daj znać, bo osobiście jestem bardzo zainteresowany tym tematem.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

mandrzej

Post autor: mandrzej » 05 sty 2011, 10:45

W moim mieście jest tak, że oprócz tej niebieskiej karty parkingowej z gwiazdkami unii jewropejskiej w zarządzie dróg wydawana jest osobna karta parkingowa uprawniająca do parkowania bezpłatnego na miejskich płatnych miejscach parkingowych.

Odpowiedz