Finanse

Sytuacja prawna chorych na SM, sprawy urzędowe.
ewa6050

Finanse

Post autor: ewa6050 » 25 sie 2010, 18:07

Witam,

od lat choruje na SM. Od trzech lat poruszam się na wózku inwalidzkim. Mieszkam wraz z mężem i dziećmi w wynajętym mieszkaniu z właścicielem prywatnym. Mąż nie zapewnia mi żadnych pieniędzy na życie. Mam zadłużenie nie tylko czynszowe (właściciel wymontował okno w moim mieszkaniu) ale i gazowe, energetyczne, wodociągowe itd. Dwoje dzieci uczęszczają do średnich szkół - córka starsza w tym roku jest w maturalnej klasie. Ze względu na małą zdolność kredytową kredyt bankowy nie wchodzi w grę. Nie mogę też liczyć na pomoc rodziny.
Proszę o radę co mam uczynić, by wyjść z tej sytuacji.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Odp: Finanse

Post autor: Cypek » 25 sie 2010, 22:00

- Jak to wymontował okno? Zostawił dziurę w ścianie?
- Czy byłaś po radę o swojej trudnej sytuacji finansowej w pomocy społecznej w swoim regionie?
Jeżeli jesteś w tak dramatycznej sytuacji finansowej powinnaś otrzymać zasiłek rodzinny. Ponadto, jeżeli Twój mąż ma orzeczoną I grupę inwalidzką, to wydaje mi się, że powinnaś również otrzymywać dodatek pielęgnacyjny na niego.

Widzę, że z właściciel nie jest zbyt skory do negocjacji, ale z pozostałymi instytucjami może warto porozmawiać o sposobie spłaty zadłużenia (np. na raty), nieraz można osiągnąć jakiś rozsądny kompromis.

Słyszałem jeszcze o czymś takim jak "upadłość dłużnika", ale zupełnie nie wiem na czym to polega i jakie warunki trzeba spełnić aby taką upadłość ogłosić.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

ewa6050

Post autor: ewa6050 » 26 sie 2010, 11:42

Po pierwsze: okno wyjęto mi podstępnie, pod pretekstem zmiany uszczelek (zaznaczam, że mieszkam na parterze).
Po drugie: to ja jestem chora, a nie mąż i bez zaświadczeń męża nie mogę otrzymać żadnej pomocy.
Po trzecie: posiadam rentę i dodatek pielęgnacyjny tj. ok. 700zł na 4-osobową rodzinę.
Dodatkowo mam zanik nerwu wzrokowego i częściowy niedowład.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Post autor: Cypek » 26 sie 2010, 20:46

Przepraszam - napisałaś w pierwszym zdaniu, że chorujesz. 700zł na 4 osoby to bardzo niewiele - 1 zdrowa osoba musiała by kombinować jak za to przeżyć a co dopiero 4-osobowa rodzina. Naprawdę nie wiem co jeszcze mógłbym Ci poradzić? Próbowałaś szukać pomocy w instytucjach pozarządowych w Twojej okolicy? Co mówią urzędnicy z pomocy społecznej?

ewa6050

Post autor: ewa6050 » 26 sie 2010, 22:38

Wszyscy urzędnicy wymagają zaświadczeń od obojga małżonków, a ja mam tylko swoje.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
Ewa

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Post autor: Cypek » 27 sie 2010, 00:29

Masz na myśli zaświadczenia o dochodach?

Kleo108

Post autor: Kleo108 » 01 wrz 2010, 10:33

A co z twoim mężem?! Czemu nie może CI pomóc?! Jak pije to wyrzuć go z domu! Nie poddawaj się. Poproś sąsiadkę, żeby pomogła Ci z pomocą społeczną. Naprawdę masz dużo praw, na dzieci też powinnaś dostać jakieś pieniądze. Trzymaj się ciepło - pozdrawiam!:)

ewa6050

Post autor: ewa6050 » 01 wrz 2010, 12:29

Okno już mi wmontowano.
Dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Primosz
Moderator

Post autor: Primosz » 02 wrz 2010, 12:47

Mam nadzieje,ze pozostale problemy tez zostana rozwiazane w niedlugim czasie i wlasnie tego zycze :)
Verba volant, scripta manent

Awatar użytkownika
Thilion

Post autor: Thilion » 22 lut 2012, 18:15

czy ktoś jest w stanie powiedzieć np: mi ile na dzień dzisiejszy wynosi zasiłek pielęgnacyjny w naszej "Partii" hehe, mam już młynek w głowie, a w "doświadczeniu" nie jestem nowicjuszem..... im dalej ....tym gorzej

Odpowiedz