Czy wiecie coś o leku Gilenia (Gilenya)

Metody leczenia, nowe leki, leczenie niekonwencjonalne, lekarze, ośrodki zdrowia.
robertsoldier
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2010, 20:48
Lokalizacja: Poznań

Czy wiecie coś o leku Gilenia (Gilenya)

Post autor: robertsoldier » 13 wrz 2010, 20:52

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że w Polsce pod koniec września 2010 roku mają wprowadzić na polski rynek lek o nazwie Gilenia. Jest to ponoć rozwiąznie na tę straszliwą chorobę, która dotknęła moją mamę. Bardzo proszę o garść szczegółów...
Pozdrawiam
Robert z Poznania

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Posty: 609
Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:40
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Odp: Czy wiecie coś o leku Gilenia

Post autor: Cypek » 13 wrz 2010, 23:24

Gilenia (Gilenya), czyli inaczej Fingolimod, to lek oparty o preparat o nazwie kodowej FTY720.

Jest to jeden z najgłośniejszych testowanych preparatów. Budzi ogromne nadzieje głównie dlatego, że podobno ma nie tylko hamować rozwój choroby, ale również odbudowywać uszkodzoną mielinę, a zatem odwracać skutki choroby.

Fingolimod pierwotnie był stosowany przy przeszczepach nerek, jako lek zapobiegający odrzuceniu przeszczepu. Jego działanie polega na zatrzymywaniu limfocytów w węzłach chłonnych i uniemożliwianiu im przenikania do mózgu i rdzenia kręgowego. Jednocześnie sam przechodzi przez barierę krew-mózg, przyłącza się do obecnych tam komórek glejowych i stymuluje - jak twierdzi profesor Chris Polman z Nijmegen University w Holandii - naprawę uszkodzeń spowodowanych SM.

Skuteczność terapii potwierdziły wyniki II fazy badań klinicznych. Wzięło w nich udział 281 chorych na SM. Po pół roku zbadano mózgi pacjentów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że ci, którzy brali FTY720, mieli dwa razy mniej nowych zniszczeń w komórkach mózgu w porównaniu z grupą przyjmującą inne leki. Co więcej, aż 80 procent miejsc z uszkodzoną mieliną w ośrodkowym układzie nerwowym zostało naprawionych.

Efekty uboczne: najczęstszymi działaniami niepożądanymi były bóle głowy, przewlekłe zapalenie jamy nosowo-gardłowej, duszności, biegunka, nudności. Rzadziej dochodziło do bradykardii (zaburzeń rytmu serca), pogorszenia pracy płuc, retinopatii. Pojawił się też przypadek nowotworu skóry i dwa wypadki śmiertelne. Jeden pacjent zmarł w wyniku opryszczkowego zapalenia mózgu, drugi w związku z rozsianym półpaścem.

Zakończyły się trzy badania III fazy badań klinicznych. Uczestniczyło w nich około 3500 pacjentów. Sprawdzana była nie tylko skuteczność preparatu, wielkość podawanej dawki, ale również bezpieczeństwo użycia preparatu. Najprawdopodobniej preparat ma być zarejestrowany w Polsce w 2011 roku.

źródło: http://www.ptsr.org.pl/pl/?poz=Top/B/B50/FTY720

Ponadto co jeszcze ciekawego udało mi się znaleźć na ten temat:
- http://www.pozytywnyimpuls.pl/archiwum.php?id=5&art=100
- http://szymczyszyn.blog.onet.pl/2,ID411 ... index.html
- http://www.stwardnienie-rozsiane.org/fi ... -t101.html
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Odpowiedz