CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Metody leczenia, nowe leki, leczenie niekonwencjonalne, lekarze, ośrodki zdrowia.
Awatar użytkownika
Primosz
Moderator
Posty: 581
Rejestracja: 19 kwie 2010, 14:37
Lokalizacja: Polska B

CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Primosz » 24 kwie 2011, 20:20

Z nudow poszperalem sobie dzis w necie i oto efekt (ostrzegam,ze dlugie ;) ):

Potwierdzone częstsze występowanie CCSVI w SM, znaczenie tego odkrycia pozostaje nieznane.

13/04/2011

Przedstawione niedawno wyniki badań nad związkiem między stwardnieniem rozsianym, a przewlekłą mózgowo-rdzeniową niewydolnością żylną (CCSVI) sugerują, że CCSVI może być skutkiem SM, nie przyczyną.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Buffalo zamieszcza ostatni numer „Neurology”, dziennika the American Academy of Neurology.

Doktor Robert Zivadinov, profesor neurologii w the UB School of Medicine and Biomedical Sciences oraz przewodniczący International Society for Neurovascular Disease, jest pierwszym autorem tej publikacji.

Zivadinov na temat odkrycia wypowiada się tak: „Widząc wzmożone zainteresowanie hipotezą jakoby CCSVI miało być możliwą przyczyną SM, niezależna oceną CCSVI stała się kwestią niezwykle pilną.

„Nasze wyniki wskazują, że tylko 56.1 procent chorych na SM i 38.1 procent chorych z CIS, pierwszym neurologicznym epizodem mogącym świadczyć o SM miało CCSVI.

„Choć może to sugerować związek pomiędzy SM a CCSVI, związek nie implikuje przyczynowości. Faktycznie 42.3 procent uczestników badania zostało zakwalifikowanych jako posiadający inne choroby neurologiczne (OND), tak samo jak 22.7 procent grupy kontrolnej zaangażowanej w badaniu także miało CCSVI.

„Odkrycia te wskazują, że CCSVI nie ma głównej roli w powodowaniu SM,” mówi Zivadinov. „Nasze badania wskazują niewątpliwie większą częstotliwość występowania CCSVI w SM, ale znacząco niższą niż opisywaną oryginalnie przez włoskich badaczy jako specyficzną dla SM.”

CCSVI jest złożonym żylnym stanem, odkrytym i opisanym przez dr Paolo Zamboniego z włoskiego Uniwersytetu w Ferrara. Charakteryzuje się zwężeniem naczyń odprowadzających krew z mózgu. Zamboni stworzył hipotezę, iż zwężenia ograniczają normalny odpływ krwi z mózgu, skutkując pogorszeniem w schemacie odpływu krwi w obrębie mózgu, co może powodować uszkodzenia tkanki mózgu oraz degenerację neuronów prowadzącą do SM.

Oryginalne badanie Zamboniego grupy 65 pacjentów i 235- osobowej grupy kontrolnej wykazało, że CCSVI jest silnie związane z SM, zwiększając ryzyko wystąpienia SM o czterdzieści siedem razy.

Wyniki próby badawczej UB oparte na analizie 499 uczestników w ramach badania the Combined Transcranial and Extracranial Venous Doppler Evaluation (CTEVD). Rozpoczętego w kwietniu 2009 roku.

Grupa badawcza składała się z 289 osób z SM, 163 zdrowych-grupy kontrolnej, 26 z OND i 21 z CIS.

Pacjenci z SM byli klasyfikowani według typu choroby: rzutowo-remisyjna (RR), wtórnie postępująca (SP), pierwotnie-postępująca (PP), rzutowo-postępująca (PR) oraz SM z zapaleniem nerwu wzrokowego (NMO) – typ SM, który atakuje jedynie nerw wzrokowy i rdzeń kręgowy.

Wszyscy uczestnicy zostali poddani badaniu echo-Doppler przezczaszkowe i pozaczaszkowe badanie głowy i szyi. Osoby zostały określone jako „CCSVI-pozytywne” jeśli spełniły co najmniej dwa z pięciu kryteriów hemodynamiki żylnej (VH)*.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, zależnie od występowania patologii: jedynie osoby z pozytywnymi i negatywnymi diagnozami CCSVI, jedynie przypadki graniczne, włączone do grupy negatywnej, a także osoby, spełniające wszystkie pięć kryteriów.

Kiedy analizowane były wyłącznie przypadki CCSVI-pozytywne i CCSVI-negatywne, rezultaty wykazały 62,5 % obecność CCSVI u chorych na SM, 45,8 % obecność u pacjentów z OND, 42,1 % obecność u pacjentów z CIS i 25,5 % obecność w grupie kontrolnej.

Po zanalizowaniu wszystkich przypadków spełniających chociaż jeden z pięć kryteriów VH, występowanie CCSVI prezentowało się następująco: 81.3 % u osób z SM, 76.2 % u pacjentów z CIS, 65.4 % wśród przypadków OND i 55.2 % w grupie kontrolnej.

Najwyższy procent występowania CCSVI był widoczny u pacjentów z rzutowym, od początku postępującym SM (89.4 procent), następnie u pacjentów z wtórnie postępującym SM bez rzutów (67.2 procent), NMO (66.6 procent), pierwotnie postępujące SM (54.5 procent) i rzutowo-remisyjne SM (49.2 procent). Obecność CCSVI była wyższa u pacjentów z postępującą , aniżeli nie postępującą odmianą SM.

„Częstsze występowanie CCSVI u pacjentów z postępującą odmianą SM sugeruje, że CCSVI może być bardziej skutkiem niż przyczyną SM,” twierdzi dr Bianca Weinstock-Guttman, współprowadząca badanie oraz profesor neurologii na UB. Możliwość, że CCSVI jest konsekwencją progresji SM nie może być wykluczona i wymaga to dokładniejszych badań.

„Kilka prób badawczych sugerowało, że pacjenci z postępującym typem SM wykazywali zmniejszony przepływ krwi w tkankach mózgu wskazując, że CCSVI może być sprawą wtórną do zredukowanego przepływu,” twierdzi Weinstock-Guttman. „Dodatkowo, w naszym pilotażowym badaniu wykazaliśmy związek pomiędzy ciężkością CCSVI i zredukowanym przepływem krwi w mózgu pacjentów z SM.”

E. Ann Yeh, MD, UB profesor neurologii współpracująca przy badaniu zaobserwowała, że z dziesięciu przypadków dziecięcego SM, które uczestniczyły w próbie badawczej, u pięciu odnotowano występowanie CCSVI (50%), wskazując na procentową obecność podobną do tej, odnotowywanej w dorosłych odmianach SM.

„Chociaż rozmiar próby jest zbyt mały, by wyciągać jakiekolwiek wiążące wnioski, wyniki te sugerują, że CCSVI występuje również u dzieci, zatem nie jest wynikiem starzenia” mówi.

Zivadinov wnioskuje: „Różnica między naszym badaniem, oryginalnym badaniem CCSVI naukowców włoskich oraz innymi świeżo opublikowanymi wynikami badań podkreśla potrzebę wielonarzędziowego podejścia do oceny kwestii CCSVI. Dołączenie do sonografii Dopplera selektywnej venografii, venografii MRI oraz Dopplera intraluminalnego może dostarczyć więcej dowodów dla prawdziwego występowania CCSVI w SM.”

źródło: http://www.redorbit.com/news/health/202 ... e=r_health
źródło: http://neurowita.pl/ccsvi-w-sm-przyczyna-czy-skutek/

* z nieoficjalnych zrodel slyszalem,ze 'ktos' poszedl na skroty diagnozujac juz przy spelnionym 1 kryterium i stad takie wysokie wyniki (to nie atak,dziele sie zaslyszanym kiedys info)
Verba volant, scripta manent

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Posty: 609
Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:40
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Cypek » 24 kwie 2011, 20:58

Dzięki za wstawkę.

Długie to i strasznie naukowe. Musiałem to przeczytać dwa razy i mocno się skupić, aby cokolwiek z tego zrozumieć :oops: . Jutro przeczytam to jeszcze raz, to myślę że jeszcze więcej zrozumiem :roll:
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Bolek
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2010, 23:44

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Bolek » 26 kwie 2011, 22:26

"sm powoduje niedrożność"
Jak dla mnie trochę dziwna teoria skoro usuniecie niedroznosci powoduje zmniejszenie objawów sm.

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Posty: 609
Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:40
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Cypek » 27 kwie 2011, 09:35

Dlaczego dziwne?
Przykład: Wysoka gorączka i stan zapalny organizmu jest skutkiem zachorowanie na grypę, obniżenie gorączki za pomocą leków przeciwzapalnych zmniejsza przy okazji inne objawy, tj. bóle mięśni itp.

Uważam, że powyższe rozważania są na razie hipotezą i nie należy wykluczać żadnej możliwości, bo CCSVI może być zarówno przyczyną jak i skutkiem SM. Szkoda, że ciągle brak twardych dowodów na potwierdzenie lub zaprzeczenie którejkolwiek.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

PiotrG
Posty: 12
Rejestracja: 29 lip 2010, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: PiotrG » 27 kwie 2011, 18:48

Bolek pisze:usuniecie niedroznosci powoduje zmniejszenie objawów sm.
powoduje zmniejszenie objawów sm, albo ich zaostrzenie w niektorych przypadkach. trzeba wziac jeszcze pod uwage dysonans poznawczy http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysonans_poznawczy przed ktorym staje pacjent poddawany zabiegowi i ktory zdaje sie pomaga mu często w nazywaniu (w ankiecie-sic!) swojego lepszego samopoczucia. puki co nie ma w PL niestaty wiarygpdnych badan. oczywiscie potrzebne jest jeszcze poznawanie tej sprawy, ale dla mnie z obecnym stanem wiedzy na ten temat to SM powoduje czesto niedroznosc zylna :( nie chce tu nikogo atakowac - tylko pisać AD REM; sam choruje od kilka lat i chciałbym żeby sprawa byla tak prosta :(

Bolek
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2010, 23:44

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Bolek » 29 kwie 2011, 01:43

Cypek pisze:Dlaczego dziwne?
Przykład: Wysoka gorączka i stan zapalny organizmu jest skutkiem zachorowanie na grypę, obniżenie gorączki za pomocą leków przeciwzapalnych zmniejsza przy okazji inne objawy, tj. bóle mięśni itp.
W tym przypadku bóle mięśnie są akurat skutkiem stanu zapalnego i temperatury, czyli usuniecie przyczyny zmniejsza objawy.

Lepszą analogią są tu np. zbyt wysoki cholesterol i miażdzyca.

Obniżenie cholesterolu powoduje spowolnienie postępów miażdzycy
Bypassy czy stenty w zapchanych tętnicach nie powodują obniżenia cholesterolu
Wniosek cholesterol przyczyna miażdzyca skutek a nie na odwrót

Analogia nr. 2 zmiany hormonalne i pryszcze
Regulacja hormonów spowoduje znikniecie pryszczy
Żadne kremy na pryszcze nie wyregulują hormonów
Wniosek hormony przyczyna pryszcze skutek a nie na odwrót.

Tak więc jeżeli leczenie CCSVI trwale stopuje lub spowalnia* postęp choroby to CCSVI nie może być jej skutkiem.

* dowodów nie ma ale są pewne przesłanki że tak jednak jest

Awatar użytkownika
Primosz
Moderator
Posty: 581
Rejestracja: 19 kwie 2010, 14:37
Lokalizacja: Polska B

Odp: CCSVI w SM – przyczyna czy skutek?

Post autor: Primosz » 29 kwie 2011, 09:10

Z tymi trwalymi skutkami,to jeszcze nie wiadomo a ze stopowaniem/spowalnianiem choroby podobnie,jak z niektorymi lekami,czyli wracamy do pkt. wyjscia,bo to zaden dowod na obalenie teorii autoimmunologicznej i m.in. lekarze nadal siedza w okopach a to MY wciaz uzeramy sie z choroba.

A tak ciut poza tematem,to ciekaw jestem,co zostanie 'odkryte' w tym roku :|
Verba volant, scripta manent

Odpowiedz
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post