Nowy lek/natalizumab w terapii SM w Polsce

Metody leczenia, nowe leki, leczenie niekonwencjonalne, lekarze, ośrodki zdrowia.
Awatar użytkownika
Primosz
Moderator
Posty: 581
Rejestracja: 19 kwie 2010, 14:37
Lokalizacja: Polska B

Nowy lek/natalizumab w terapii SM w Polsce

Post autor: Primosz » 20 cze 2013, 15:40

INFORMACJA PRASOWA
w związku z publikacją projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2013 r.

(...)

3) Zwiększy się także dostępność do leczenia chorób już finansowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii:

a) refundacją objęty zostanie nowy lek zawierające substancję czynną natalizumab (1 kod EAN) w ramach programu lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego". Włączenie substancji czynnej natalizumab umożliwi leczenie grupie pacjentów, u których nastąpiła progresja choroby po uprzednim zastosowaniu interferonu oraz grupie pacjentów z szybką rozwijającą się ciężką postacią choroby. Zmieniony program lekowy obejmować będzie oba leki stosowane w terapii drugiego rzutu czyli zarówno fingolimod jak i natalizumab, co daje lekarzom możliwość wyboru właściwego leku drugiego rzutu w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta. Dodatkowo w programie został wprowadzony zapis umożliwiający zamianę jednego leku na drugi objęty refundacją w ramach programu w przypadku wystąpienia w początkowym okresie jego stosowania działań niepożądanych lub z uwagi na bezpieczeństwo chorego.
:arrow: źródło

Tutaj wszystko opisane (dokument w formacie .pdf) :arrow: Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego (jak juz sie zaladuje,to str. 790, Załacznik B.46.)
Verba volant, scripta manent

Odpowiedz